Günün Haberleri...
 
•  Haberler Ana Sayfa
 
•  Tüm Haberler
 
•  En Çok Okunan Haberler
 
•  En Çok Yorumlanan Haberler
 
•  Foto Galeri
 
•  Haber Arsivi
 
•  Haber Yolla

  Bolu’da bin esnafa müjde www.boluweb.com | Paylas
Bolu’da bin esnafa müjde

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı, Bolu eski Milletvekili Fatih Metin, Bakanlık ile Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla yürütülen önemli hizmetleri ve kooperatif ortaklarının borçlarının yapılandırılmasına ilişkin tüm esnaf ve sanatkarları ilgilendiren yeni ve önemli bir çalışmayı kamuoyuyla paylaştı. Metin, bu çalışma kapsamında Bolu’da 1069 esnafın milyonlarca TL’lik borcunun yeniden yapılandırılacağını söyledi.

Metin, kooperatifçiliğin durumunu değerlendirerek “Ak Parti hükümetleri döneminde Kooperatifçilik alanında çok önemli çalışmalara imza atıldı. 2011 ve 2012 Yılı Programlarında kooperatifçilik faaliyetlerinin geliştirilip, yaygınlaştırılmasına dönük Kooperatifçilik Stratejisinin hazırlanması ve uygulamaya geçmesi yönünde kararlar alındı.

KREDİ ŞARTLARINDA İYİLEŞTİRMELER YAPTIK

Esnafımızın para ve emeklerini birleştirerek kurdukları Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri, esnafımızın ortak teminat ve kredi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaktadırlar. Bu kooperatiflerin kuruluş, işleyiş ve denetimlerine ait hizmetleri yürütüyoruz.  İhtiyaç duyulan yerlerde kooperatif kurulabilmesi için çalışıyoruz.

Bugün itibariyle Türkiye’nin her tarafında kurduğumuz 992 Kredi ve Kefalet Kooperatifi, yaklaşık bir buçuk milyon esnaf ve sanatkârımıza hizmet vermektedir. Bu kooperatiflerimiz, çalışmalarını Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği TESKOMB’un çatısı altında sürdürmektedirler. Esnaf ve Sanatkârlar, Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin kefaletiyle, esnaf ve sanatkârlarımıza Türkiye Halk Bankası kaynaklarından düşük faizli kredi kullandırılmaktadır. Hükümet olarak, ekonomik ve sosyal hayatımızın temel direklerinden olan esnaf ve sanatkârlarımıza her zaman büyük önem verdik. Bu önemin en büyük göstergelerinden birisi de esnaf ve sanatkârların kullandıkları kredilerin şartlarındaki iyileşmelerdir” diye konuştu.

FAİZ ORANLARI CİDDİ ORANDA DÜŞTÜ

2002 yılında, esnaf ve sanatkarların yüzde 47 faiz oranıyla kredi kullanırken, bugün bu oranın yüzde 4’e düşürüldüğünü ifade ederek “Hazine, faiz oranlarının yüzde 50’sini karşılamaya başlamış, faiz oranlarının da indirilmesiyle birlikte, kredi şartlarında muazzam bir iyileşme yaşanmıştır.

Buna göre TESKOMB’a bağlı Kredi Kefalet kooperatifleri ortaklarının kooperatiflerine olan borçların yapılandırılmasına ilişkin önemli bir çalışma gerçekleştirdik. Düzenlemeyle, kredi borcu 30 Nisan 2014 tarihinden önce kooperatif takibine intikal eden ortaklar, 31 Ekim 2014 tarihine kadar başvurmaları halinde, yeniden yapılandırmadan faydalanabilecekler. Bu yapılandırmanın kamunun alacaklarıyla bir ilgisi olmadığını ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.

 

Söz konusu düzenlemeyle yapılacak işlemlerden bahseden Metin, “Takibe intikal eden asıl alacak tutarının (bankaca kooperatif blokeli ve mevduat hesaplarından alınan tutarlar, icra masrafları vs.) tamamının başvuru süresi içerisinde defaten ödenmesi durumunda gecikme faizi tahsil edilmeyecektir. Sadece gecikme faizi borcu kalan ortaklardan ise tahsilat yapılmayacak ve borç tutarı silinerek senetleri iade edilecektir.

NİSAN’DAN ÖNCE TAKİBE DÜŞEN BORÇLAR İÇİN

Taksitlendirme 30 Nisan 2014 tarihinden önce takibe düşen borçlar için uygulanacak. Böylece; 91 bin 312 esnaf ve sanatkâr ile bunların kefillerinin 460 milyon lirayı bulan anapara borçlarının yeniden yapılandırılmasına, 400 milyon lirayı bulan gecikme cezası borcunun da silinmesine imkân sağlanmıştır.

Bu durumda, Bolu ilimizde hizmet veren bin 69 esnaf ve sanatkârımızın 4 milyon 303 bin lira anapara borcunun yeniden yapılandırılmasına, 4 milyon 337 bin lira gecikme faizi ve cezasının da silinmesine imkan sağlanmıştır.

Bu durumdaki kooperatif ortağı esnaf ve sanatkâra yürütülen icra işlemleri sonlandırılarak yeniden finansmana erişim imkânı sağlanmaktadır. Bu düzenleme, kooperatifçiliğin yardımlaşma ve dayanışma ruhu ile çalışan kredi ve kefalet kooperatiflerinin ortaklarına sağlanan çok önemli bir imkândır.

Bu yeniden yapılandırma çalışmasına imza atan TESKOMB’un Başkan ve yöneticilerine küçük işletmelerimiz/esnaf ve sanatkârlarımız adına teşekkür ediyor, kooperatifler aracılığıyla sunduğumuz hizmetleri bundan sonraki süreçte de yeni projelerle daha etkin bir şekilde uygulamaya koyacağımızı ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

 

 

ri tarafından kamuouyunun aydınlatılması önem arz etmektedir.”

Bu haber 2336 defa incelenmistir. Paylas

 
geri dön
sayfa basi
tüm haberler
yazdir
 
  DIGER HABERLER
Gece yarısı senet tehdidi Gece yarısı senet tehdidi 25.9.2014
Ayakkabı içinde ölüm tehdidi Ayakkabı içinde ölüm tehdidi 25.9.2014
AHİLER GÜNÜNDE EYLEM AHİLER GÜNÜNDE EYLEM 25.9.2014
Motosikletli terörü Motosikletli terörü 25.9.2014
Zil çaldı, dersimiz grev! Zil çaldı, dersimiz grev! 25.9.2014
40 bin TL’sini Belediye anonsu kurtardı 40 bin TL’sini Belediye anonsu kurtardı 23.9.2014
Bilindik senaryoda bir mağdur daha Bilindik senaryoda bir mağdur daha 23.9.2014
Yola aniden çıkan tır trafiği karıştırdı Yola aniden çıkan tır trafiği karıştırdı 23.9.2014
Bir sendika daha yargıya gidiyor Bir sendika daha yargıya gidiyor 23.9.2014
Kayınvalide gelinini bıçakladı Kayınvalide gelinini bıçakladı 23.9.2014
Kılıçdaroğlu geliyor Kılıçdaroğlu geliyor 23.9.2014
Bu hafta grev var! Bu hafta grev var! 22.9.2014
''Bu acıları bir daha görmeyelim'' ''Bu acıları bir daha görmeyelim'' 8.3.2013
SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI 8.3.2013
25 YIL 25 YIL 8.3.2013
 
 
tüm haberler
 
Bolu Firma Rehberi
Bolu'dan Haberler
Bolu Seri İlanlar
Bolu Yaşam Rehberi
Fikir Köşesi