Günün Haberleri...
 
•  Haberler Ana Sayfa
 
•  Tüm Haberler
 
•  En Çok Okunan Haberler
 
•  En Çok Yorumlanan Haberler
 
•  Foto Galeri
 
•  Haber Arsivi
 
•  Haber Yolla

  KENT MEYDANI’NA OTOPARK YAPILMALI MI, YOKSA YAPILMAMALI MI? www.boluweb.com | Paylas
1.10.2012 10:21:55
KENT MEYDANI’NA OTOPARK YAPILMALI MI, YOKSA YAPILMAMALI MI?

 Bolu Belediyesi’nin yaklaşık 3 yıl süresince kamuoyunda tartışmaya açtığı Kent Meydanı Projesi yaşanan alevli tartışmaların ardından hayata geçiriliyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan ihale sonrası projenin uygulanması için ilk çalışmaların Ekim Ayı’nda başlayacağı ve hava muhalefetiyle karşılaşılmaması durumunda da 3 ay içinde bitirileceği açıklandı. Geçtiğimiz hafta Bolu’daki yerel basın kuruluşlarınca projeleri yayınlanan Kent Meydanı, gündeme gediği ilk günlerde şimdiki gibi sadece 17 bin metrekarelik bir alanı kaplamadığı dikkatlerden kaçmıyor. Valilik Konağı, Kızılay Hamamı, İzzet Baysal Devlet Hastanesi Kadın Doğum Ünitesi, Meteoroloji İstasyonu ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün bulunduğu alanları da bünyesinde bulunduran proje şimdilik sadece Hükümet Meydanı’ndan oluşuyor.

Yaklaşık 3 yıl süren ve bitmek bilmeyen tartışmaların gölgesinde devam eden çalışmalar karşısında Belediye, projeyi uygulama kararı aldı; ancak projede yer altı katlı otopark girişiminden taviz verilmesi kimilerince olumlu karşılanırken, kimilerine göre ise endişe verici tutumları da ortaya koyuyor.

OTOPARK PROJESİNDEN NEDEN VAZGEÇİLDİ? İŞTE YANITI

Geçtiğimiz aylarda yapılan bir Belediye Meclisi Toplantısı’nda projede yeraltında yapılması öngörülen bin araçlık otopark girişiminden vazgeçildiğini açıklayan Yılmaz, gerekçe olarak ise artan maliyetleri göstermişti. Ancak projede maliyetlerinden tam anlamıyla neden arttığı kamuoyunda yeterince sorgulanamadı. Express Gazetesi, on binlerce Bolulunun yaşadığı kentte yaşanan trafik sorununun ortadan kaldırması için düşünülen otopark projesinin neden suya düştüğünü araştırdı. İşe o ayrıntılar!

Kent Meydanı Projesi gündeme geldiği ilk zamanlarda bölgede bin araçlık otopark yapılması fikri proje müellifi tarafından ortaya atılmış, konu haftalarca kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu. Proje müellifi, o dönem özellikle basın çevresinde yoğunlaşan eleştiriler sonrası projede değişikliğe gitmiş ve projedeki otopark kapasitesini 500 araca kadar düşürdü.

Bu süre zarfında Belediye, otopark çalışmalarına engel olabileceği öngörüsüyle bölgede bulunan ağaçlar için izin talebiyle Orman Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmuş, ayrıca Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nda gerekli temasları gerçekleştirmişti. Orman Genel Müdürlüğü’nün ağaçların bölgeden kaldırılması konusunda izin verdiği ve ayrıca kuruldan çalışmalar için onay alındığı ortaya çıktı.

O dönem henüz proje aşamasındaki otoparkta yaşanan bu kapasite değişikliği muhaliflerin tavrında zaman içinde değişime yol açmadı ve bölgede bulunan ağaçların zarar görebileceği iddialarıyla otopark yapımı muhaliflerce net ifadelerle yeniden reddedildi.

BAŞKENT OTOPARK YAPIMINA İZİN VERMİŞ!

Orman Genel Müdürlüğü ile Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun izin vermesine rağmen bölgedeki ağaçların kaldırılacağı öngörüsüyle otoparka karşı çıkan muhaliflerin tavrı nedeniyle zaman içinde proje de bir kez daha değişikliğe gidildi ve ağaçların zarar görmemesi için formüller geliştirildiği ortaya çıktı. Oluşturulan formüllerin maliyet hesaplamaları ise adeta dudak uçuklattı. Bürokratik tüm engellerin ortadan kaldırıldığı projede sadece odaların düşüncelerinin yerine getirilmesinin maliyeti toplamda 10 milyon TL’ye ulaştığı öğrenildi. Başkent’ten gelen “Bölgede çalışma yapılabilir” iznine rağmen odaların isteklerini göz ardı etmeyen proje müellifleri bölgedeki on ağacın korunması için Belediye’ye milyonlarca liralık fatura çıkarınca, işin rengi değişti ve Yılmaz başkanlığındaki Bolu Belediyesi aldığı jet kararla Kent Meydanı’nda otopark yapımını iptal etti.

OTOPARK YAPIMI İPTAL EDİLDİ? PEKİ, MUHALİFLER DURUMU NASIL KARŞILADI?

On milyonlarca liralık projelerin eşzamanlı yürütüldüğü Bolu’da Kent Meydanı Projesi’nde yeraltı katlı otopark girişiminden taviz verilişini, gündeme geldiği andan itibaren bölgede otopark yapımına karşıt söylemler oluşturan taraflar, geçen süre zarfında gerekçelerini ise bölgedeki ağaçlar üzerinde oluşturdu. Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tunçer’inde zaman zaman yaptığı çıkışlarla tenkit ettiği otopark girişimine Mimarlar Odası İl Temsilcisi Semih Dimicioğlu ve İnşaat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Cahit Çıngı muhalif söylemler geliştirmeyi sürdürüyor.

“BİR AĞACIN DAHİ KESİMİNE KARŞIYIZ”

Kent Meydanı Projesi’ndeki otopark girişiminin iptali için taraflara sorular yönelten Express Gazetesi, öncelikle Mimarlar Odası İl Temsilcisi Semih Dimicioğlu’nun görüşlerine başvurdu. Önceki açıklamalarında otopark yapımına bölgedeki ağaçları gerekçe göstererek karşı çıkan Dimicioğlu yaptığı paralel açıklamalarda, “Projenin içeriği hakkında net bir bilgi sahibi değilim. Fakat otopark girişiminden vazgeçilmesini projede hassas davranıldığı şeklinde yorumluyorum. Otopark yapımı gerçekleşseydi, bölgede bulunan ağaçlar zarar görecekti. Ağaç kesimi olmamalı. Bu girişimden vazgeçildiği için ağaç kesimi de olmayacağa benziyor. Biz bölgedeki bir ağacın dahi kesimine karşıyız” açıklamasında bulundu.

“OTOPARKIN OLMAMASI SON DERCE DOĞRU BİR KARAR”

Kent Meydanı’nda otopark yapılmasından vazgeçilmesini olumlu karşılayan bir başka isim ise Cahit Çıngı. Çıngı, iptal kararı üzerine yaptığı açıklamada, “Bolu’nun çok büyük bir otopark alanına ihtiyacı yok. Hem otopark yapılmış olsa bölgede trafiğinde araç giriş çıkışı açısından büyük sorunları da beraberinde getirecekti. Bizim otopark girişimine bakışımız baştan beri aynı paraleldedir. Çünkü Kent Meydanı kavramına uygun hale getirilmeli. Cumhuriyet döneminin bir eseri olan bu bölge konsepte de uygun olmalı. Meydan da otopark olmaması son derce doğru bir karar” şeklinde konuştu.

AKADEMİSYEN TUNÇER YAYINLADIĞI BİLDİRİYLE OTOPARK UYGULAMASINI REDDETTİ

AİBÜ Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tunçer ise Kent Meydanı Projesi’nde otopark yapımına eleştirilerde bulunmuş ve açıklamaları 2011 yılı Aralık Ayı’nda Bolu’da yayın yapan yerel bir basın kuruluşunda yer verilmişti. Prof. Dr. Tunçer, bugün iptal edilen otopark projesine, “Kent Merkezinde yer altı otopark ve çarşı yapılması doğru değildir” sözleriyle karşı çıkmıştı.

TAKDİR KAMUOYUNUN

Tarafların açıklamasından da anlaşılacağa üzere Kent Meydanı Projesi’nde hayata geçirilmesi düşünülen otopark girişimi, bölgedeki ağaçların projenin uygulanması aşamasında artı 10 milyon liralık külfet getireceğinden dolayı iptal edildi. Bolu’da trafik sorununun yaşanıp, yaşanmadığını ve kent merkezinde otoparka ihtiyaç olup olmadığının kararını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Bu haber 1473 defa incelenmistir. Paylas

 
geri dön
sayfa basi
tüm haberler
yazdir
 
  DIGER HABERLER
Gece yarısı senet tehdidi Gece yarısı senet tehdidi 25.9.2014
Bolu’da bin esnafa müjde Bolu’da bin esnafa müjde 25.9.2014
Ayakkabı içinde ölüm tehdidi Ayakkabı içinde ölüm tehdidi 25.9.2014
AHİLER GÜNÜNDE EYLEM AHİLER GÜNÜNDE EYLEM 25.9.2014
Motosikletli terörü Motosikletli terörü 25.9.2014
Zil çaldı, dersimiz grev! Zil çaldı, dersimiz grev! 25.9.2014
40 bin TL’sini Belediye anonsu kurtardı 40 bin TL’sini Belediye anonsu kurtardı 23.9.2014
Bilindik senaryoda bir mağdur daha Bilindik senaryoda bir mağdur daha 23.9.2014
Yola aniden çıkan tır trafiği karıştırdı Yola aniden çıkan tır trafiği karıştırdı 23.9.2014
Bir sendika daha yargıya gidiyor Bir sendika daha yargıya gidiyor 23.9.2014
Kayınvalide gelinini bıçakladı Kayınvalide gelinini bıçakladı 23.9.2014
Kılıçdaroğlu geliyor Kılıçdaroğlu geliyor 23.9.2014
Bu hafta grev var! Bu hafta grev var! 22.9.2014
''Bu acıları bir daha görmeyelim'' ''Bu acıları bir daha görmeyelim'' 8.3.2013
SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI 8.3.2013
 
 
tüm haberler
 
Bolu Firma Rehberi
Bolu'dan Haberler
Bolu Seri İlanlar
Bolu Yaşam Rehberi
Fikir Köşesi